Rok ve školce


Listopad ve školce


Miskohraní ve školce

Stejně jako loni, i letos za námi přijela paní Jana Remerová, aby dětem představila hru na tibetské misky, činelky a zvonečky.


Podzimní projekt

V průběhu celého podzimu budeme s dětmi při pobytech venku (školní zahrada, vycházky do vesnice a lesa) plnit 15 úkolů, díky kterým se naučí nové věci a zdokonalí se v mnohých oblastech:


 • Paleta barev z přírodnin
 • Najít 3 šišky - různé
 • Dones 1 druh ovoce a zeleniny
 • Postavit domeček pro skřítky
 • Najít břízu
 • Vyjmenovat podzimní barvy
 • Jak se chystá zahrada na zimu
 • Uříznout kousek dřeva
 • Přejít lávku
 • Postavit velký domek z přírodnin
 • Vyjmenuj 3 znaky podzimu
 • Naučit se písničku: Kopu, kopu brambory, Brzy začnou létat draci
 • Najdi houbu
 • Vytvoř na zemi obrázek z přírodnin
 • Najdi kaštan a žalud

V rámci projektu vytvoříme také ,,Atlas ptáků,, - každé dítě si v atlase ptáků vybere jedince, který se mu líbí a poté ho výtvarně ztvární. Z těchto vyrobených ptáků pak vznikne náš vlastní školkový atlas.


Září - Já a můj svět


Témata měsíce září: 

 • Seznámení s prostředím školky, s personálem, okolím, s novými kamarády
 • Naše vesnice, Česká republika, historie
 • Hody, svátek sv. Václava, zvyky a tradice
 • Ovoce a zelenina

Co nás v září čeká:

 • Pečení muffinů
 • Fotografování
 • Pečení hodových koláčů
 • Výroba smoothie
 • Zahradní slavnost

Seznámení dětí s houbami

Díky paní Čechovské, která nám přinesla různé druhy hub, jsme s nimi děti mohly seznámit. V krabici se ukrývaly různé druhy hřibů, bedla, žampion, babka, klouzek, ale taky třeba muchomůrka červená. O každé houbě jsme si řekli pár informací, každou jsme si prohlídli, děti určily, zda je jedlá nebo není.

Pečení muffinů na zahradní party

Na konci září se u nás ve školce konala zahradní party, na kterou jsme s dětmi pekli muffiny s čokoládou. Děti se seznámily se surovinami, s postupem přípravy muffinů, receptem. Samy si veškeré ingredience odměřily, přidaly do mísy, zamíchaly a následně pak každý nalil jeden muffin do připraveného košíčku. 

Řezání dřeva pilou

V rámci našich podzimních úkolů jsme s dětmi pořezali větev, která se ulomila z břízy na naší zahradě. Všichni si vyzkoušeli, jaké to je řezat, seznámili se s bezpečností při práci s pilou a domů si odnesli každý svůj uříznutý kousek břízy.  

Říjen - Na podzim v přírodě

Témata měsíce října:
 • Barevný podzim, změny v přírodě, práce na zahradě a na poli, příprava na zimu
 • Les a lesní zvířata, stromy a rostliny, co žije v našem okolí, ochrana přírody
 • Hrátky s draky, změny počasí, změny v délce dne a noci

Co nás v říjnu čeká:

 • Maňáskové divadlo Rolničky ve školce 
 • Povídání s myslivci o podzimním lese
 • Pečení hodových koláčů
 • Návštěva knihovny v PřísnoticíchVýroba smoothie

V rámci tematického bloku "Ovoce a zelenina" jsme požádaly rodiče dětí, zda by nepřinesli do školky ovoce, popř. zeleninu (mrkev) na výrobu smoothie. A protože máme skvělé rodiče, ovoce a zeleniny se sešlo opravdu hodně, a díky tomu jsme mohli vyrábět. Ovoce jsme dětem předchystaly, ty pak vše pod dohledem nakrájely na malé kousky a naplnily do lahví. Všem moc chutnalo a protože bylo ovoce opravdu hodně, udělaly jsme ze zbytku i druhý den.

Povídání s myslivci ze spolku v Žabčicicích

Dne 11.10.2018 nás navštívili myslivci, pan Pich a pan Valášek, z mysliveckého spolku v Žabčicích. Dětem představili pomocí prezentace lesní zvířata žijící v okolí Přísnotic a Žabčic. Tentokrát se zaměřili na savce. O jednotlivých zvířatech vždy řekli nejdůležitější informace, ukázali fotku. Přinesli také ukázat parůžek srnce. V závěru byl prostor pro dotazy a diskuzi. Děti byly nadšené, ptaly se na všechno, co je zajímalo a krásně spolupracovaly. Další návštěva proběhne před Vánoci.

Pečení hodových koláčů

V pátek 12.10.2018 jsme s dětmi pekli hodové koláče. Těsto nám připravila naše paní kuchařka, které bychom tímto chtěli moc poděkovat. Děti si vymazaly formy, my jsme rozprostřely těsta a pak už zbývalo jen nazdobit - rozetřít marmeládu do předem připravených osminek, posypat mandlemi a posypkou. Vše se podařilo podle plánu a před obědem už bylo upečeno :)

Nález kudlanek na školní zahradě

V týdnu našly děti na zahradě tři kudlanky.